Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (2023)

Bali, w większości przewodników opisywana jest jako rajska wyspa, w której bardzo łatwo się zakochać. Może nie jest to miłość od pierwszego wejrzenia – przynajmniej w moim wypadku tak było. Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoja wizyta na Bali stała się niezapomnianym pobytem. Może po pewnym czasie jednak stwierdzisz, że dzięki moim radom zauroczyłeś się tą wyspą? A może właśnie Ty się w niej zakochasz?Gotowy? Poznaj 10 rzeczy, które wartozrobić i zobaczyć na Bali.

Spis treści

1. Poczuć magię najpiękniejszych świątyń i pałaców wodnych

Bali to wyspa tysięcy świątyń i jeszcze większej ilości kapliczek. Główną religią jest hinduizm balijski i właśnie bogom tej religii są one poświęcone.Ciężko byłoby zobaczyć wszystkie. Sam stwierdzisz, gdy zobaczysz kilka świątyń, że naprawdę trudno dostrzec różnice.Są jednak świątynie, które na pewno długo zapamiętasz i to właśnie je powinieneś zobaczyć.Do takich świątyń (świątynia poindonezyjsku — pura) należąPura Tanah Lot, Pura Luhur Uluwatu, Pura Ulun Danu Bratan, Pura Tirta Empul, czy najważniejszy i największy kompleks świątynny na Bali, czyli Pura Besakih.

Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (1)

Balijczycy oprócz świątyń są dumni z dawnych królewskich pałaców wodnych. Słusznie! Są to najpiękniejsze i najlepiej zadbane miejsca na Bali.Koniecznie trzeba zobaczyćpałace wodne w Ujung i Tirta Gangga.

Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (2)

Każdej z tych świątyń i pałacowi poświęć trochę czasu, oglądaj je bez pośpiechu, doceniaj wyjątkowe miejsca w jakich są usytuowane i daj się zaczarować.

2. Pospacerować po tarasach ryżowych

Niezaprzeczalnie ryż jest najpopularniejszą rośliną uprawianą na Bali. Są jednak dwa miejsca, w których ułożenie pól ryżowych na tarasach powoduje, że są one wyjątkowo piękne. Najsłynniejsze są w pobliżu wioski Tegallalang. To właśnie one najczęściej pojawiają się na widokówkach.

Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (3)

Jeśli chcesz poczuć ducha Bali, musisz pojechać na tarasy ryżowe położone w okolicy wioskiJatiluwih. Właśnie tam można zobaczyćżywą tradycjęzwiązaną z uprawami i przesądami.Oprócz pięknie położonych pól są kapliczki, strachy na wróble, krowy i uśmiechnięci rolnicy witający każdego przechodzącego turystę.

Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (4)

3. Pobyć kilka dni w Ubud

Dlaczego kilka dni? Gdyż dopiero wtedy odkryjesz i docenisz to miasteczko. Wg niektórych jest to najpiękniejsze miasto w Indonezji i bardzo dobre miejsce wypadowe, aby sprawdzić, co oferuje Bali. Tu możesz: zasmakować najlepszej kuchni balijskiej, odprężyć ciało i umysł podczas kursu jogi, oddać się w ręce najlepszych masażystów balijskich, nie rozróżnić domu prywatnego od świątyni, oraz wejść do Sacred Monkey Forest Sanctuary.

Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (5)

Nie bój się zajrzeć w każdą uliczkę, może właśnie na niej zobaczysz coś lub spróbujesz czegoś, co Cię pozytywnie zaskoczy? Wyjątkowych rzeczy w Ubud jest jeszcze więcej i może się okazać, że po kilku dniach trudno będzie Ci opuścić to miejsce.

4. Zobaczyć zachód słońca w Kucie

Kutato główny kurort Bali. Miejsce bardzo często odradzane z uwagi na swoją komercję, nie mniej jednak ulubione m.in. przez osoby zaczynające przygodę z surfingiem. Kuta to również miejsce, gdzie znajdziesz najpopularniejsze szerokie plaże. Pod wieczór na plaży będziesz świadkiem spektakularnego zjawiska. Połączenie oceanu, dużego odpływu wody, zachodu słońca i błyszczącego mokrego piasku namaluje Ci najpiękniejszy zachód słońca jaki widziałeś. Niczym nieodstępujący tym, które powstają w Photoshopie. Kolory są tak intensywne, a spektakl tak niesamowity, że będziesz się bał mrugnąć, by coś Ci nie umknęło.

Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (6)

5. Zobaczyć wschód słońca ze szczytu wulkanu

Zachód słońca zawsze łatwiej zobaczyć niż wschód słońca. Są jednak miejsca, gdzie zobaczenie wschodu słońca jest przeżyciem niezapomnianym.Takimi miejscami są dwa wulkany na Bali. Mniejszy Gunung Batur (1717 m) oraz wyższy Gunung Abang (2151 m). Większość turystów wybiera Batur i właśnie trekking na ten wulkan polecam. Oprócz samego wschodu słońca, wrażenie na Tobie zrobi wspinaczka po zmroku, piękne widoki, które będziesz podziwiał w drodze powrotnej oraz małpki – nie takie straszne, jak są przedstawiane w internecie.

Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (7)

Nie bój się, że nie dasz sobie rady. Wyjście w górę zajmuje tylko 2 godziny, do tego będziesz miał przewodnika i latarkę. Buty trekingowe nie są konieczne, więc nie szukaj wymówek, tylko wspinaj się do góry. Może się okazać, że właśnie to wspomnienie zostanie z Tobą najdłużej.

6. Odbyć rytualną kąpiel

Niedaleko Ubud położona jest jeden z ciekawszych kompleksów świątynnych, Pura Tirta Empul. To właśnie tutaj, według tradycji, bije źródło mające magiczną moc. Stąd też druga nazwa tej świątyni – Świątynia Świętego Źródła. Kompleks pochodzi z X wieku i przyjeżdżając tutaj, nie zapomnij zabrać ze sobą kąpielówek oraz ręcznika. Balijczycy przychodzą do niej, by odbyć rytualną kąpiel. Obecnie obmycie w basenach jest dostępne dla wyznawców wszystkich religii. Jeśli szukasz na Bali przeżycia mistycznego, to tutaj z pewnością go doświadczysz.

Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (8)

7. Popływać pod najpiękniejszym wodospadem na Bali

Jeśli szukasz na Bali miejsca niezdominowanego przez turystów, a do tego nieznanego również niektórym taksówkarzom, to polecam wodospad Sekumpul. Jego wyjątkowość wynika z tego, że trudno do niego dojechać. Możedlatego że został całkiem niedawno udostępniony dla turystów. To niezwykłe miejsce składa się 7 wodospadów, a najwyższy z nich ma 80 metrów. By dojść na miejsce, trzeba iść 2 km. Piękne widoki na wodospad i ścianę zieleni, a na koniec kąpiel w krystalicznie czystej wodzie, z nawiązką rekompensują trud.

Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (9)

Wg Tripadvisorjest to najpiękniejszy wodospad na Bali.

8. Znaleźć swoją wymarzoną wyspę Gili

Piękny, drobny, złocisty piasek, błękitna woda, spokój, cisza, brak samochodów i skuterów. Na Bali nie uda Ci się znaleźć tych wszystkich elementów. Pomiędzy Bali a Lombok są jednak 3 malutkie wysepki Gili, idealnie nadające się, by wypocząć po trudach zwiedzania. Najspokojniejszą i najmniejszą z nich jest wyspa Gili Meno, ale najtrudniej tam się dostać. Największą i posiadającą najlepszą infrastrukturę jest Gili Trawangan. Gili Air posiada natomiast najbujniejszą roślinność. Moim numerem jeden, jest wyspa Gili Trawangan, Tobie może spodobać się inna wysepka.

Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (10)

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowałem Cię do podróży? Możesz postawić mi wirtualną kawę, którą przeznaczę na rozwoju bloga, by było ich jeszcze więcej. Dziękuję.Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (11)

9. Pływać z żółwiami

Również pod wodą możesz doświadczyć wyjątkowych emocji. Do takich na pewno można zaliczyć pływanie wśród żółwi. Takich doznań możesz doświadczyć, będąc na wysepkach Gili. Najprościej je zobaczyć podczas nurkowania z rurką (snorkelingu) z łódki, ale również przy Plaży Żółwi, która jest położona na północno-wschodnim krańcu wyspy Gili Trawangan.

Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (12)

10. Poczuć się jak dziecko w Waterbom

Waterbom to park wodny położony w centrum Kuty. Atrakcja numer 1 na Bali wg Tripadvisor. Skąd ta wysoka pozycja? To turyści odwiedzający Bali o tym zdecydowali. Jest to miejsce, gdzie każdy znajduje coś dla siebie. Są tam atrakcje dla małych dzieci i dla dorosłych. Można popróbować swoich sił w surfingu, oddać swoje ciało pod opiekę zręcznych rąk masażystów, zjeść dania kuchni lokalnej, ale głównie sprawdzić swoją odwagę i szaleć na wielkich zjeżdżalniach. Waterbom chwali się, że są numerem 1 wśród aquaparków w Azji i obecnie już numerem 2 na świecie. Wstęp nie jest tani, ale zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce i na nowo odkryć w sobie dziecko.

Bali - 10 rzeczy, które trzeba zrobić i zobaczyć będąc na wyspie (13)

Jeśli byłeś już na Bali to, napisz, jakie są Twoje typy? Co Twoim zdaniem należy zrobić, by pobyt na wyspie był niezapomniany?

W kolejnych postach znajdziesz relację z podróży, więcej zdjęć oraz bliższą informację o powyższych atrakcjach. Napiszę m.in. jakie są ceny biletów wstępów i przejazdów, jak najlepiej dojechać na miejsce oraz na co należy uważać na tej magicznej wyspie.

Zapraszam do lektury kolejnych wpisów z Bali oraz wysp Gili. Dowiesz się z nich, na co należy uważać, w jaki sposób nie dać się oszukać oraz na jakie wydatki musisz się przygotować.

Szukasz pomysłu na Luksusową Azję?

Related posts:

Bali - dzień 3 - Ulun Danu Bratan - Sekumpul - JatiliwithBali - dzień 2 - Ubud - Monkey ForestBali - Podsumowanie + Ile kosztuje wyjazd?Bali – dzień 10 - Wyspy Gili – Którą wybrać?
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Melvina Ondricka

Last Updated: 01/12/2023

Views: 6104

Rating: 4.8 / 5 (68 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Melvina Ondricka

Birthday: 2000-12-23

Address: Suite 382 139 Shaniqua Locks, Paulaborough, UT 90498

Phone: +636383657021

Job: Dynamic Government Specialist

Hobby: Kite flying, Watching movies, Knitting, Model building, Reading, Wood carving, Paintball

Introduction: My name is Melvina Ondricka, I am a helpful, fancy, friendly, innocent, outstanding, courageous, thoughtful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.